Quantcast
Channel: Klíma Pláza Kft. » Egyéb érdekességek
Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

Mit jelent a légkondicionálás?

$
0
0

Hogy is van akkor?

 

A klíma berendezések nem is légkondicionálók?

Nos, a szó szigorúan vett értelmében sajnos nem. A közszó ma már szinte teljesen azonosítja a klímát a légkondicionálóval, ami leginkább annak köszönhető, hogy kompakt termékként IGAZI légkondicionáló gyakorlatilag mostanáig nem volt kapható.
De hát mit is csinál egy klíma, vagyis egy légkondi? Hűt, esetleg fűt, jobb esetben némi légszűrést is végez. Ez eddig rendben is van. De az, hogy a bennünket körülvevő levegőben valójában hogy is érezzük magunkat, azért még függ jó néhány dologtól.

Van egypár sztorim, elmesélek hármat.

 

1. Sztori

Károly aznap elégedetten ébredt. Ez volt az első hétvége, amit otthon töltött azóta, hogy négy nappal ezelőtt beépítették a klímát a lakásába.
Az egész napját itthon töltötte, nagyrészt a számítógép előtt, és bizony a meteorológusok rekord meleget jósoltak. De gond nem lehet, itt az új készülék!
A komfort garantálva, még este nyolckor is tökéletes hatékonysággal forog majd az agya, nem úgy, mint két hete, amikor megpróbálta a jövő heti előadás anyagát – akkor még bőven határidő előtt – elkészíteni.
Távirányító a kézben, klíma indít, hőmérséklet 23oC-ra beállítva, azután hajrá!
Még egy ellenőrzés: ablakok, ajtók zárva, ahogy a kereskedő is mondta.
A leírás is kiemelten foglalkozott azzal: ne hűtsük az udvart – arra úgysem elég a készülék kapacitása.
A munka jól is ment délig. A hőmérséklet tökéletes volt, a nap hiába “izmozott” az ablakon túl.
Aztán megjelentek a fejfájás első jelei.

Károly egyre idegesebb lett, hiszen most NEM LAZÍTHATOTT. Előkerült egy szál cigi is, pedig már három hete nem volt a kezében.
A klíma légtisztítója egész jól elbánt a füsttel, de a fejfájás lassan elviselhetetlenné vált. Két órakor már összemosódtak a betűk a monitoron, nem bírta tovább 20 perc szünetet engedélyezett magának.
Kinyitotta az erkélyajtót – még a klímát is elfelejtette kikapcsolni -, és megdöbbenve tapasztata: ahogy friss levegő áramlik tüdejébe, fejfájása is egyre enyhül.
Károly elég gyors gondolkodó, nem véletlenül kapta meg ilyen fiatalon ezt az állást. Hamar rájött, hogy egyvalami hiányzott a munkájához, ráadásul óráról órára egyre jobban: az oxigén!

Hát persze! A klíma nem szellőztet! Az övé sem!

Az előadás – köszönhetően Károly rutinjának – jó közepesen sikerült. De aznap ez nem a felkészülésen múlott.

Egy gondolat egész idő alatt a fejében motoszkált: tartós hűvös és kevés levegő, vagy sűrű szellőztetés + meleg? Mi akkor a megoldás?

 

2. Sztori

Zsuzsa nagyon tudatos életet élt. Bár nőként sokszor ütközött áthatolhatatlannak tűnő akadályokba, új lakásába mégis sikerült úgy beköltöznie, hogy minden olyan volt, amilyennek elképzelte. A klíma sem volt olcsó darab, de most mégis nagyon örült neki, hogy olyan típust választott, ami télen is tud fűteni.
Nagyon hideg volt kint, és ő napközben mindig lecsavarta a termosztátot.
Így most nagyon jól jött a klímás fűtés, ami tényleg percek alatt meleget varázsol a szobába.
Amíg a gázfűtés “nekifut”, hogy teljes értékű meleget biztosítson, addig a klíma szuperül tartja a meleget. Mire Judit lánya átöltözött, már olyan jó volt az idő, hogy indulhatott is a játék!
Még csak két hete tartott a fűtési szezon, és a kislány kicsit köhögni kezdett.
Zsuzsa is elég sokat “krákogott” esténként, zavarta is, pedig senki nem halotta. Nagyon kiszáradt otthon a torka.
Ismét eltelt tíz nap, és a kislány bőre nagyon száraz, pikkelyes lett. Ez már orvost kívánt! Szerencsére nem volt nagy baj, rutinos orvosuk gyorsan rájött, hogy a lakás száraz levegője okozza csak a problémát. Azt mondta: amióta megjelentek a tökéletesen záródó műanyagajtók-ablakok, nem ritka az ilyesmi. Zsuzsa fellélegzett, és mivel a megoldások embere volt, a következő útja a “hülye azért nem vagyok” boltba vezetett. Bár még nem heverte ki teljesen a lakásvásárlást, a kislányra gondolva a legdrágább légnedvesítőt vette meg. Talált neki egy helyet az egyik kisszekrényen. A használata egyszerű volt.

Kicsit bosszantotta, hogy sokszor az éjszaka közepén fogyott ki a víz belőle.
Kicsit sajnálta, hogy a készülék közelében a párás levegő foltot hagyott a gyönyörű tapétán.
De az nagyon elkeserítette, hogy a helyzet épphogy csak javult!

Újra irány az orvos – de annak mindig megnyugtató magabiztossága most eltűnt.
Tanácstalan volt.
Végül felhívta egy mérnök barátját, hátha a technika területén van a megoldás.
És ott is volt!

Kiderült, hogy ezeknek a kis légnedvesítőknek a legtöbbje – így Zsuzsáé is – fölfelé fúj, így igazán tökéletes páratartalmat CSAK A MENNYEZET ALATT produkál.

Zsuzsa rég volt ilyen lehangolt. Este, elalvás előtt még kicsit sírt is az ágyában.
A lakásvásárláskor annyi mindent megtanult, ami nagyon távol állt tőle.
Annyi szakembert meghallgatott, annyi cikket elolvasott. És hiába, a tökéletesnek hitt lakás működésébe hiba csúszott.

Kellemes meleg – és egészséges páratartalom? Mi a megoldás?

 

3. Sztori

Évit és Tibit a közös szenvedély hozta össze. Imádták a természetet, a növényeket, a házi kedvenceket! Kis házuk is szinte “csurig volt” gyönyörű növényekkel.
Mint egy-egy műkincset, úgy féltették, óvták mindegyiket. Vízfogyasztásuk nagy részét a rendszeres locsolás tette ki, pedig gyűjtötték az esővizet is. A gyönyörű aranyhalas akvárium és a kis ékszerteknős terráriuma tette fel a koronát a lakásdekorációra.

Még a klímabeszerelés indokai közt is a növények közérzete volt az egyik legfontosabb szempont. A nyár szép volt, a klíma jól dolgozott.
Az ősz kicsit változékonyra sikerült, a klímahasználatra már nem volt szükség odabent.
Kicsit mindkettőjüket zavarta a magas páratartalom a lakásban, de egyik sem merte kimondani, hogy valamit csinálni kellene. Hiszen azok a gyönyörű növények.
Amikor azonban az első penészfoltok megjelentek a falsarkokon, Évi úgy gondolta, hogy erről már beszélni kell!
És jó is volt, hogy beszéltek róla! Tibinél beugrott az isteni szikra! Mintha olvasta volna a klíma leírásában, hogy légszárításra is képes. Elő a kézikönyv!
Valóban benne volt, bár úgy hívták a funkciót, hogy “enyhe légszárítás”.
Kicsit elbizonytalanodtak, de nem állt sokból kipróbálni.
Hát, tényleg enyhe volt. Ami jelző viszont nem volt elmondható a penészfolt növekedési üteméről! És akkor hétvégén a tetejébe nagy vendégsereget vártak, ahol Évi először főzött nyolc személyre. Már a délelőtti felmosás is nagyon nehezen száradt fel. A leves főzéstől pedig szinte gőzfürdő lett a ház. Ráadásul kint hűvös volt, 12 oC körül. De nem volt más választás, szellőztetni kellett, és közben fűteni, mert hát vendéget nem fogadhattak 12oC-ban!

Nyitott ajtónál fűtött lakás, penészfolt a falsarokban, jaj! Évi és Tibi csöndben ültek egymás mellett. Egyik sem, mert a másikra nézni. Gondolataikba merültek.

Élhető páratartalmú lakás – pocsékolás, felesleges hűtés nélkül? Mi a megoldás?

Hát igen. Az emberi test igen érzékeny műszer! Attól, hogy a levegő éppoly meleg vagy hűvös, amilyennek szeretnénk, még közel sem biztos, hogy valóban minden szempontból optimális körülmények közt tartózkodunk.

Nézzünk akkor egy teljes listát? Miért ne!

A közérzetünket befolyásolja a levegő hőmérséklete, oxigéntartalma, páratartalma, szennyezettsége, illata (vagy szaga?). És akkor ebből mit “intéz el” egy klíma?
A hőmérsékletet, esetleg némi légszűréssel a szennyezettséget. Jó, ha sokat megy a klíma a nagy meleg miatt, akkor a páratartalmat is tudja csökkenteni.
Hát, azért ez akkor is maximum két és fél tulajdonság. Ugye azért lassan látszik, hogy mi lehet a különbség a klíma és a légkondicionáló között? Azért az már egy fél siker, ha van egy ilyen listánk. Rakjunk akkor össze egy “bevásárló cetlit”, amivel a tökéletes légkondicionálót megépíthetjük lakásunkba:

    1. Hűtés: ehhez azért találunk párféle klímát.
    2. Fűtés: ez sem ördöngösség, egy profi klímával is tudunk fűteni akár egész télen. Arról nem is beszélve, hogy ez a fűtés már olcsóbb lehet, mint egy nem támogatott gázzal “etetett” kazán.
    3. Oxigéntartalom: egy biztos megoldás van – jusson friss levegő a szobába.
      Ha el szeretnénk felejteni az ablaknyitogatás kényelmetlenségét, egy kis falba épített ventilátorral akár meg is oldható a dolog.
    4. Páratartalom: nyáron lerendezi a klíma, télire meg marad a párásító.
      Ha viszont a párásító folytonos utántöltögetését is szeretnénk megúszni, már vízvezeték kell a párásítóhoz.
      Akkor viszont vízkövesedés lesz. Jöjjön még egy vízlágyító? Hát.
    5. Szennyezettség, szagok: esetleg egy jó légtisztító ezt is lerendezheti.

Szép kis csomag! 4-5 db ketyere, plusz egy kis vízszerelés, ha tökéletes automatizáltságot akarunk. Ön megcsinálná? Őszinte leszek: én még a praxisomban nem láttam olyat, hogy valaki ezeket megtette volna így kompletten, egyben.
Néhány részelem kombinációja még csak-csak előfordult, de teljes légkondicionálás lakásszinten – még soha. A vezető klímagyártók legújabb fejlesztései – logikusan – ebbe az irányba mutatnak.

Medgyesi Tamás
A tartalom forrása: vgf | 2007. április |


Viewing all articles
Browse latest Browse all 8